Fabryka placów zabaw

Fabryka placów zabaw

Fabryka placów zabaw

Drewno

Deski mają rysy i sęki. Czy to normalne?

Pęknięcia i sęki są typowymi właściwościami drewna, które w zasadzie nie mają wpływu na jego jakość. Drewno takie możesz bez przeszkód użyć do budowy wieży zabaw. Jeśli natomiast otrzymałeś od nas belki lub deski, które są uszkodzone, wyślemy Ci bezpłatnie nowe elementy zamienne.

Deski mają pleśń lub żywicę. Czy to normalne?

Pleśń i żywica nie wpływają na jakość drewna. Drewno takie możesz bez przeszkód użyć do budowy wieży zabaw.
Powstawaniu pleśni nie można zapobiec. Pleśń tworzy się dlatego, gdyż podczas impregnacji w drewno zostaje wprowadzona woda. Towar przygotowywany do wysyłki zostaje owinięty folią chroniącą przed uszkodzeniami, tak więc w pojedynczych przypadkach może pojawić się pleśń. Powstała w ten sposób pleśń nie ma wpływu na jakość drewna. Pleśń można najczęściej zmyć ścierką. Plamy w słońcu znikną same.
Żywica wydostaje się podczas impregnacji drewna. Jest to właściwość typowa dla drewna. Żywica nie ma wpływu na jakość drewna. Żywica wystawiona na działanie słońca wysycha i odpada.

Muszę drewno malować?

Nie, drewno nie wymaga malowania. Drewno naszych placów zabaw zostało zaimpregnowane i dlatego odporne jest na zmienne warunki pogodowe.

Jakie naturalne właściwości ma drewno?

Drewno to materiał pozyskany z naturalnego procesu wzrostu, jest to surowiec pochodzący prosto z "natury". W przeciwieństwie do przemysłowej produkcji materiałów, różni się od siebie - każdy kawałek drewna jest niepowtarzalny. Zapoznaj się poniżej z naturalnymi właściwościami ponadczasowego materiału z natury. Poza dobrymi właściwościami fizycznymi, stosunkowo niskiej wadze oraz funkcjonalności, czasami mogą wystąpić charakterystyczne „zmiany urody”. Te drobne oznaki nie odbijają się negatywnie na jakości. Są one naturalnymi cechami drewna i nie stanowią żadnej wady.

Pękniecia lub rysy
Podczas procesu suszenia wskutek niejednolitej struktury drewna mogą powstać pęknięcia lub rysy. W zależnosci od gatunku drewna i lokalizacji (na przykład słoneczne lub cieniste położenie) drewno może w mniejszym lub większym stopniu popękać. Zgodnie z normą DIN 4074, pęknięcia takie są ogólnie akceptowane, nie wpływa to negatywnie na statykę i trwałość.

Harzaustritte
Wyciekająca żywica
Wypływająca żywica jest nie do uniknięcia w drzewach iglastych, zwłaszcza w ciepłe dni lub podczas bezpośredniego promieniowania słonecznego. Wypływ żywicy może zostać zintensyfikowany poprzez użycie ciemnej farby. Wskazówka: Użyj płaskiego kawałka drewna jako "łopatkę" i ostrożnie usuń rozlaną żywicę.

Pleśń i sinienie
Drewno jest dobrze chronione przez impregnację. Po zaimpregnowaniu ciśnieniowym drewna, w czasie przechowywania, na powierzchni mogą tworzyć się wilgotne plamy pleśni i sinienie. Wysoka wilgoć w drewnie sprzyja temu. Zazwyczaj powierzchniowe formy po zakończeniu procesu suszenia mogą być łatwo usunięte. Wygląd po krótkim czasie ulega poprawie.

Kurczenie się - zmiana objętości
Typową cechą drewna jest zmiana objętości ze względu na wchłanianie podczas procesu suszenia wilgoci. W zależności od wilgotności poszczególne elementy konstrukcji mogą w różnym stopniu "pracowac". Świeżo ścięte drewno sosnowe bardzo szybko traci wilgoć, np. z 10 % wilgotności spada do 4 %! Podczas impregnacji ciśnieniowej drewno jest w pełni nasycone. W związku z tym najbardziej kurczy się po wysuszeniu. Podczas obróbki materiału należy wziąść pod uwagę ten „ruch”.

Szorstkie powierzchnie
Powierzchnie drewna heblowane/frezowane, pomimo dużej staranności i ostrych narzędzi stosowanych podczas obróbki, w niektórych miejscach są chropowate. Szczególnie na sękach lub włóknach obrabianych w kierunku przeciwnym. W zależności od rodzaju drewna możliwe jest występowanie miejsc chropowatych oraz niewielkich popękań włókien.

Słone plamy
Podczas impregnacji ciśnieniowej drewna na powierzchni mogą pojawić się białe do zielonych wykwity. Wynika to z wycieku żywicy, która zmieszała się ze składnikami impregnatu. Rozpuszczone w impregnacie sole utleniają się na powierzchni w postaci jasnozielonych plam i znikają po pewnym czasie.


Przebarwienia
Podczas impregnacji ciśnieniowej drewna razem z roztworem impregnacyjnym wprowadzane są kolorowe pigmenty. Wchłanianie pigmentu zależy od rodzaju drewna, odcinka drewna, wilgotności i temperatury materiału. Rezultatem są różne stopnie intensywności koloru. Z czasem różnice te znikają.

Rdzeń
W środku pnia drzew iglastych znajduje się rdzeń. Ma on kilka milimetrów średnicy i od otaczających go warstw wyróżnia się kolorem. Podczas obróbki drewna ta porowata tkanka w formie rury może być widoczna częściowo lub w całości. Rdzeń należy do naturalnej struktury drewna i nie jest efektem gnicia oraz nie stanowi jakiegokolwiek uszkodzenia.

Sęki i słoje
Sęki i słoje są charakterystyczną właściwością drewna. Produkty ogrodowe z drewna są zdrowe, a drewno często wykorzystuje się do produkcji mebli. Jednolite i równomierne ułożenie słojów np. w drewnie stosowanym w konstrukcjach lub profilach nie może być zapewnione.

Impregnacja

Wszystkie wieże zabaw Wickey wytwarzane są ze środkowoeuropejskiego drewna świerkowego/sosnowego i chronione są przed zmiennymi warunkami pogodowymi przyjazną dla dzieci impregnacją ciśnieniową (Wolmanit® CX).
Wolmanit CX to linia produktów płynnych, wolnych od chromu, soli chroniących drewno. Posiadają one właściwości ochronne przed szkodliwymi dla drewna grzybami wraz z bakteriami wywołującymi zgniliznę oraz przed szkodliwymi insektami, w tym termitami. Obszerne międzynarodowe badania potwierdzają skuteczność Wolmanitu CX. Wolmanit CX oparty jest na substancji miedzi-HDO, fungicydzie, który od wielu lat z powodzeniem stosowany jest w ochronie drewna i należy do najlepiej na świecie toksygologicznie przebadanych fungicydów chroniących drewno. Rozwodnione produkty Wolmanit CX szybko wnikają w drewno i są trudne do usunięcia, ponadto odporne są na zmienne warunki pogodowe i przyjazne dla roślin. Ten sposób impregnacji nadaje się do ochrony każdego rodzaju drewna do zabudowy, w środku i na zewnątrz, dla drewna mającego kontakt z ziemią i wodą, zwłaszcza do urządzeń zabawowych, słupów, palisad, płotów itd. Wolmanit CX przebarwia drewno na kolor lekko zielony.